Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Nisan’da yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Finans bölümünde faaliyet gösteren 155 kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Nisan ayında bir önceki aya göre 6,4 puan artarak 148,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılım indeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu ve hizmet talebi ile gelecek 3 aydaki hizmet talebi beklentisi dahil olmak üzere tüm alt endeksler endeksi etkiledi. FHGE yukarı yönde.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerine göre son 3 ayda iş durumunda bir yumuşama olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre güçlendi. Son 3 ayda hizmet talebinde artış olduğu değerlendirmeleri ve önümüzdeki 3 ayda hizmet talebinde artış olacağına dair beklentiler güçlenerek devam etti.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda istihdam artışı bildirenler ile gelecek 3 ayda istihdam artışı bekleyenler lehine eğilim zayıfladı.

Kârlılık değerlendirmelerine göre, son 3 ayda kârlılığında artış olduğunu bildirenler lehine olan eğilim bir önceki döneme göre zayıflarken, önümüzdeki 3 ayda kârlılığında düşüş bekleyenler lehine döndü. artış.

Beklentiler bir önceki döneme göre zayıfladı

Yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki rekabet gücü açısından son 3 ayda bir yumuşama olduğu değerlendirmeleri ve önümüzdeki 3 ayda iyileşme olacağına dair beklentiler bir önceki döneme göre zayıflamıştır.

NACE Rev.2 şube sınıflamasına göre “Finans ve Sigortacılık Faaliyetleri” branşındaki güven endeksleri alt fasılların prestiji ile değerlendirildiğinde “64-Finansal Hizmetler Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” 7,4 arttı. “65-Sigorta, Reasürans ve Emekli Sandığı (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Mali Hizmetler ve Sigorta Faaliyetlerine Yönelik Yan Faaliyetler” bir önceki aya göre sırasıyla 11,30 ve 24,5 puan azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu