Ekonomi

Novartis, Alman onkoloji tedavi şirketi MorphoSys’i 2,9 milyar dolara satın aldı

Novartis AG (NVS) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, MorphoSys’i (MPSYF) 2,7 milyar euro (2,9 milyar dolar) değerindeki bir işlemle satın alacağını duyurdu.

Bu satın alma, kemik iliğini etkileyen nadir bir kanser türü için yeni ve umut verici bir tedavi ekleyerek Novartis’in üretim hattını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Frankfurt borsasında NVS hisseleri yüzde 0,5 artarken, MorphoSys hisseleri yüzde 15 arttı.

Satın alma anlaşmasına göre Novartis, MorphoSys hissedarlarına hisse başına 68,00 Euro nakit teklif edecek. Satın alma sürecinin ardından Novartis, MorphoSys’i özel bir şirkete dönüştürmeyi planlıyor.

Bu satın almanın tamamlanması, MorphoSys hissedarlarının en az %65’inin onayı ve gerekli düzenleyici onayların alınması dahil olmak üzere çeşitli faktörlere tabidir.

Merkezi Almanya’da bulunan ve kanser tedavileri geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan MorphoSys, 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması beklenen satın alma tamamlanana kadar bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Novartis Baş Geliştirme Sorumlusu ve Baş Tıbbi Sorumlusu MD Shreeram Aradhye, “MorphoSys’i satın alma konusundaki amacımız, halihazırda güçlü olan üretim hattımızı ve eser koleksiyonumuzu daha da geliştirmek ve onkoloji alanındaki yeteneklerimizi ve bilgimizi artırmaktır” dedi.

“MorphoSys ile olan işbirliğimizi geliştirerek, halihazırda karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları olan hastalar için deneysel ilaçların maksimum potansiyelinden ve faydalarından yararlanmaya yönelik ortak çabalarımızı ilerletmeye istekliyiz.”

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

kesan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu