Teknoloji

Sosyal Medya Devi Yasaklanacak mı? ABD’de TikTok’u Engellemeye Yönelik Yasa Tasarısı Mecliste

Üç ABD’li milletvekili, TikTok’un ABD’de faaliyet göstermesini yasaklamayı amaçlayan yeni bir yasa çıkardı. Bu karar, TikTok’un ABD vatandaşlarına ait bilgileri Çin hükümetine aktardığı şüphelerinin ardından gündeme geldi. Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve iki kongre üyesi tarafından hazırlanan bir yasa tasarısı, TikTok’un ABD’de yasaklanmasıyla sonuçlanabilir.

TikTok yasa tasarısı üzerinde Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Wisconsin’den Cumhuriyetçi Temsilci Mike Gallagher ve Illinois’den Demokrat Temsilci Raja Krishnamoorthi ile birlikte çalıştı.

ABD genelinde giderek daha fazla eyalet TikTok’u devlete ait cihazlardan yasaklamak için bir araya geldikçe, Cumhuriyetçi senatörler hareketi bir sonraki aşamaya taşıyarak platformu yasaklamaya yaklaştırdı.

“İnternet Gözetimi, Zorlayıcı Sansür ve Etki ve Çin Komünist Partisi Yasası ile Ulusal Algoritmik Öğrenme Tehditini Önleme” başlıklı yasa tasarısı veya daha kısa ve öz olarak ANTİ-SOSYAL ÇKP Yasası.

Yasa geçerse, Başkanın masasına gidecek ve imzalanırsa, kabulünden 30 gün sonra “bir sosyal medya şirketinin tüm mülklerindeki tüm süreçleri ve mülkiyet haklarını bloke edecek ve yasaklayacaktır”.

Önerilen yasa, Çin de dahil olmak üzere yabancı düşmanı olarak kabul edilen ülkelerde veya bu ülkelerin ‘önemli etkisi’ altında bulunan ve aylık en az bir milyon kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerinin tüm ABD operasyonlarını ‘engelleyecek ve yasaklayacaktır’. Bu ülkeler arasında Çin, Rusya, İran, Kuzey Kore, Küba ve Venezuela yer alıyor.

Senatör Rubio, TikTok hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Rubio yaptığı açıklamada, “Federal hükümet, Amerikalı kullanıcıları TikTok tehdidinden korumak için şu anda tek bir anlamlı önlem almadı” dedi. Bir ÇKP kukla şirketi ile anlamsız müzakerelerde kaybedecek zaman yok. Pekin kontrolündeki TikTok’u sonsuza kadar yasaklamanın zamanı geldi.” söz konusu.

TikTok daha önce Çin hükümeti ile bilgi paylaşmadığını ve Çin’den ABD kullanıcı verilerine kimlerin erişebileceğine ABD merkezli bir güvenlik grubunun karar verdiğini söylemişti.

Salı günkü yasa tasarısı, TikTok’u hedef alan tek federal yasa değil. Geçen yıl ABD’li milletvekilleri, TikTok’un federal kurumlar tarafından kullanılmasını yasaklayacak bir yasa önerdi ve Rubio, bazı uygulama yapımcılarını sahiplik bilgilerini ifşa etmeye zorlayacak bir yasa tasarısını kabul etti. Bu sonbaharda tanıtılan bir başka yasa tasarısı, TikTok’un Çin merkezli çalışanların ABD vatandaşlarının kullanıcı bilgilerine erişmesine izin vermesini yasaklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu