Haber

TBB, KDV ve ÖTV zammına ilişkin kararların iptali için dava açtı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Katma Değer Vergisinin (KDV) Arttırılmasına İlişkin 7346 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 7390 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’da iki ayrı dava açtı. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışına ilişkin.

TBB’den yapılan açıklamada, KDV artışına ilişkin düzenlemenin Anayasa’nın 73’üncü maddesinde yer alan adil istikrar ilkesinden uzak olduğu ve hak ihlaline yol açabilecek içerikler içerdiği iddia edildi. hak ve mülkiyet hakkını talep etmek.

Düzenlemenin dava masraf ve harçlarında artış öngörerek vatandaşın mahkemeye erişim hakkının önünde engel oluşturacağı savunuldu.

ÖTV artışına ilişkin düzenleme ve dayanak kanunun, Anayasa’nın vergilendirme yetkisini yasama organına veren 73. maddesine ve genel teminat ilkesini öngören 2. maddesine aykırı olduğu ileri sürülmüştür.

Bu nedenlerle, KDV ve ÖTV’nin artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararlarının iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’da iki dava daha açıldığı bildirildi.

Dilekçede ayrıca ÖTV artışına dayanak teşkil eden düzenlemelerin iptali ve kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması istendi.

haliliyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu