Ekonomi

Yağda sakin kurs

ABD ham petrolü, Pazartesi günü yüzde 1,1’i kapattıktan sonra varil başına 82 dolardan işlem gördü. Power Information Management, Salı günü aylık Kısa Vadeli Güç Görünümü’nü ve ardından endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü’nden ham petrol ve benzin stok verilerini yayınlayacak.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın piyasayı desteklemek için arz kesintisinden söz etmesi ve Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin devam eden endişeleri gölgede bırakmasının ardından hız kazandı. Hafta sonu gerilimi tırmandırdıktan sonra, odak noktası Rusya’nın Karadeniz’deki riski olmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC, bu hafta petrol piyasasının anlık görüntülerini sağlayacak raporları yayınlayacak. Yatırımcılar parasal sıkılaştırmaya ilişkin ileriye dönük ipuçları için Perşembe günü ABD tüketici fiyat endeksi verilerini de izleyecek. Faiz oranlarındaki artışlar emtia üzerinde baskı oluşturdu.

Singapur’daki Saxo Capital Markets Pte’nin piyasa stratejisti Charu Chanana, Suudi Arabistan ve Rusya’nın yaptığı kesintilere atıfta bulunarak, “Ham petrol piyasası, devam eden arz endişeleriyle desteklenmeye devam ediyor. Yatırımcılar ayrıca Perşembe günkü TÜFE açıklamasına hazırlanıyor” dedi.

haberayvacik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu